POSTAVITEV DRUŽINE - ORODJE ZA OSEBNO RAST

Ali se v življenju počutiš ujet, imaš občutek, da se kljub trudu ne moreš premakniti naprej? 

Morda si poskušal/a rešiti življenjske izzive, a rezultati niso bili takšni, kot si želel/a. Obstaja verjetnost, da so težave povezane s predniki, podedovanimi družinskimi travmami. Pri razreševanju tega pomaga postavitev družine, metoda, ki jo je razvil Bert Hellinger.

Kaj je postavitev družine?

Postavitev družine je terapevtska metoda, ki omogoča vpogled v nezavedne dinamike družinskega sistema. Temelji na predpostavki, da družina ni zgolj skupnost posameznikov, temveč celovit medgeneracijski sistem, kjer so vsi člani povezani. Travme, nerazrešeni konflikti ali bolečine prednikov se lahko nezavedno prenašajo iz generacije v generacijo, sedaj je dokazano, da se to gensko prenaša. 

Če se znajdemo v vlogi, kjer nezavedno ponavljamo usodo nekoga iz preteklosti, lahko to povzroči pri nas občutek stagnacije, bolečine ali zmede, občutek, da ne živimo, da ne živimo svojega življenja. 

Kako deluje metoda?

Pri postavitvi družine posameznik izpostavi svojo temo, v procedu postsvitve družine se oblikuje "polje", ki omogoča razkrivanje skritih povezav, dinamik in vzorcev znotraj družinskega sistema. 

Metoda deluje na čustveni in energetski ravni, saj razkriva, kako posameznik nosi čustvena bremena, ki niso njegova, in mu pomaga, da se osvobodi te zvestobe in upletenosti.

Kaj so sistemske zvestobe in upletenosti?

Sistemska upletenost pomeni, da nezavedno prevzemamo vlogo ali bremena nekoga iz našega družinskega sistema. To lahko pomeni ponavljanje podobnih izkušenj, občutkov ali celo bolezni, ki so jih doživljali naši predniki. To breme nosimo iz ljubezni, zvestobe in lojalnosti do svoje družine, ne da bi se tega sploh zavedali.

S pomočjo postavitve družine se lahko osvobodimo teh upletenosti, s čimer si dovolimo živeti svoje življenje – lahkotneje, svobodneje in z večjo jasnostjo. Ko najdemo svoje pravo mesto v družinskem sistemu, lahko enako samozavestno stopimo tudi v druge sisteme: partnerskega, poslovnega, organizacijskega in druge.

Kdaj so postavitve primerne?

Postavitve niso namenjene zgolj tistim, ki se soočajo z velikimi življenjskimi izzivi ali boleznimi. Lahko so koristne tudi za posameznike, ki se preprosto počutijo "zastale" ali iščejo smer za nadaljnje korake v življenju. Ne glede na to, ali gre za težave v odnosih, pomanjkanje samospoštovanja, nerazrešene družinske konflikte ali občutek, da nosite breme, ki ni vaše, lahko sistemske postavitve ponudijo globok uvid in razrešitev.

Dobrobiti sistemskih postavitev

Ko se osvobodimo sistemskih upletenosti, lahko:

1. Najdemo svoje pravo mesto: Zavzamemo svojo vlogo v družinskem sistemu in s tem uravnovesimo dinamiko, kar prinese občutek miru.

2. Odpustimo tuje breme: Prenehamo nositi bolečino, travme ali odgovornosti, ki pripadajo našim prednikom.

3. Ustvarimo zdrave odnose: Bolje razumemo sebe in druge ter gradimo pristnejše povezave.

4. Premagamo stagnacijo: Sprostimo se iz začaranega kroga ponavljanja enakih vzorcev in se premaknemo naprej.

5. Zaživimo polno življenje: Ko nosimo le tisto, kar je resnično naše, postanemo lahkotnejši, bolj jasni in zavedni.

Kako poteka postavitev družine?

Postavitev družine je lahko individualna ali delavnica. 

Postavitev družine v delavnici: stranka predstsvi svojo temo ali vprašanje. Udeleženci prevzamejo vloge elementov iz družinskega sistema stranke. Udeleženci skozi telesne senzacije dobijo informacije o skritih dinamikah, kar vodi k sproščanju napetosti in iskanju rešitev. 

Pri individualni postavitvi družine pa se uporabijo simboli, figure. 

Zakaj izbrati postavitev družine?

Če si pripravljen/a pogledati globoko vase in odkriti vzroke svojih težav, je postavitev družine izjemno transformativno orodje. 

Pomagajo razumeti, občutiti in preseči omejujoče vzorce, ki so te doslej ovirali na poti k sreči in izpolnjenemu življenju.

Če čutiš, da je čas za spremembo, a ne veš, kje začeti, je postavitev družine metoda, ki ponudi nežen, a močan vpogled v to, kje si in kako lahko narediš korak naprej. Včasih je že samo uvid v resnico prvi korak k svobodi in več življenja. 

Vsak korak šteje

Suzana Javeršek 

Moderatorka sistemske rešitve in poslovnih prostorov po metodi Bert Hellinger 


Previous
Previous

Avtoimuna bolezen = slepa ljubezen

Next
Next

Kako se dedujejo transgeneracijske travme in kako jih lahko razrešimo?